SLA Second Language Acqusition

19. července 2010 v 14:23 | ps |  Lingvistika
SLA - Osvojování si cizího jazyka
Termín Second Language Acquisition (SLA) označuje osvojování si znalosti jiné řeči než té, které jsme se naučili spontánně jako děti (first language, native language, primary language), a proces tohoto studia.

Tato další řeč je obecně označována jako second language (L2) (druhý jazyk), i když se třeba jedná již o jazyk třetí, čtvrtý nebo desátý, který se učíme. Dalším označením je target language TL (cílový jazyk), neboli jazyk, jehož osvojení je naším cílem.

SLA pak můžeme rozdělit na dva druhy, na neformální SLA, kdy se jazyk učíme v přirozeném kontextu, ze života, a na formální SLA, jehož studium probíhá v třídě, ve škole.

Proces osvojování
Při studiu SLA je pozornost zaměřována na tři základní otázky:
(1) Co přesně se bude student L2 učit a co bude znát?
(2) Jak se cizí jazyk naučí?
(3) Proč jsou někteří při studiu cizího jazyka úspěšnější než jiní?

- Lingvisté zdůrazňují při studiu cizího jazyka linguistic competence (jazykové znalosti determinující celý proces osvojování) a linguistic performance (jazykový projev konkrétního jedince) v různých stádiích znalosti studovaného jazyka.
- Psychologové a psycholingvisté zdůrazňují duševní a kognitivní stránku procesu a vybavenost mozku pro studium tímto směrem.
- Sociolingvisté se zaměřují více na learner linguistic performance, neboli jazykový projev jedince a schopnost použití a uplatnění, a pragmatické schopnosti.

Druhý jazyk versus cizí jazyk
Označením L2 druhý jazyk máme na mysli řeč, kterou využíváme v běžném každodenním životě, většinou z nutnosti, např. žijeme-li v cizí zemi nebo mezi rodilými mluvčími jiného než našeho mateřského jazyka.
Cizím jazykem pak označujeme řeč, kterou se učíme ve škole nebo v kurzu a kterou pak využíváme při práci, při studiu, četbě. V běžném životě jej ale nepotřebujeme, tudíž jeho znalost závisí čistě na naší vůli, odhodlání a vytrvalosti.

Zdroj:
Cambridge University Press
Introducing Second Language Acquisition
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama