Bruno Bozzetto

4. srpna 2010 v 13:58 | ps |  Film
Jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších italských animátorů, autor mnoha krátkých satirických i politických skečů, animovaných televizních seriálů i celovečerních filmů.

KRÁTCE Z BIOGRAFIE
Bruno Bozzetto se narodil v roce 1938 v Miláně a už ve dvaceti letech vytvořil svůj první krátkometrážní film "Tapum la  storia delle armi", který ještě ten samý rok sklidil obrovský úspěch na festivalu v Cannes a umožnil tak mladému začínajícímu animátorovi vybudovat si dlouhé přátelství se známým kanadským výtvarníkem Normanem McLarenem a spolupracovat s producentem Johnem Halasem.

V roce 1960 vzniká v Miláně společnost Bruno Bozzetto Film, zabývající se mimo jiné i reklamní sférou a nabízející uplatnění mladým kreslířům, animátorům a scénáristům. Mezi nimi můžeme jmenovat např. Guido Manuli, Giuseppe Laganà, Giovanni Mulazzani nebo Maurizio Nichetti.

Nejznámější postavičkou Bruna Bozzeto je "Signor Rossi", který se v 60. letech stává protagonistou několika krátkometrážních a tří celovečerních filmů, které běží v televizi i v kinech.

Bruno Bozzetto byl v 60. letech jedinným, komu se podařilo zrealizovat animovaný dlouhometrážní film "West and Soda", následovaný v roce 1968 filmem "Vip mio fratello Superuomo" a v roce 1976 filmem "Allegro non troppo", italskou odpovědí na slavnou "Fantasia" Walta Disneyho. Film byl oceněn dříve americkou kritikou a americkým tiskem, než evropským či italským.

OCENĚNÍ
První ocenění získává již v roce 1958 za krátký film "Tapum! La storia delle armi". Následují desítky dalších ocenění, v Itálii i v zahraničí (Vídeň, Melbourne, Praha, Barcelona, New York, Teheran, Záhřeb).
V roce 1990 získává Bozzetto berlínského zlatého medvěda za film "Mister Tao", v roce 1991 je film "Cavallette" nominován na Oscara.
V roce 2007 mu uděluje Univerzita v Bergamu titul Laurea Honoris Causa v oblasti "Teoria, techniche e Gestione delle Arti e dello Spettacolo".

CO SE DĚJE V TRÁVĚ
Animovaný třináctidílný seriál s původním názvem "LILLIPUT PUT", který vznikl v roce 1980 v koprodukci s italsko-švýcarskou televizí. U nás běžel v 80. letech jako večerníček. Nezapomenutelné historky drobného hmyzu v lukách a hájích. Několik příběhů k připomenutí:

Internetové stránky

VÝBĚR Z FILMŮ

Krátký film
Tapum la storia delle armi (1958)
La storia delle invenzioni (1959)
Ego (1969)
Opera (1973)
Mister Tao (1988)
Cavellette (1990)
Help? (1995)

Celovečerní film
West and Soda (1965) - ukázka
Vip mio fratello Superuomo (1968) - ukázka
Allegro non troppo (1976) - ukázka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama