Italština z hlediska rodilých mluvčí 1

20. srpna 2010 v 17:05 | ps |  Italština
Naučit se italsky znamená naučit se základní formu jazyka, se kterou se domluvíte víceméně po celé Itálii.
Na jakékoliv místi Apeninského poloostrova však přijedete, najdete místní dialekt. Ty se liší nejen region od regionu, ale i provincie od provincie (srovnatelné s českými okresy).
To znamená, že vezmeme-li, že Itálie se skládá z 20 regionů a 110 provincií, dalo by se říci, že najdeme možná i na 100 dialektů.
Rozdíly mezi nima jsou někdy neznatelné, někdy znatelné natolik, že si jejich mluvčí navzájem nerozumí, nebo rozumí, ale musí se soustředit a aspoň trochu se snažit.
Dnes mluví pouze či výhradně klasickou italštinou pouhých 44% obyvatel.

Proč tomu tak je?
Až do roku 1860 se Itálie skládala z několika menších států. Až po jejich sjednocení zásluhou vojevůdce a patriota Giuseppe Garibaldiho se jednotná Itálie stala královstvím a prvním králem Vittorio Emanuele II di Savoia.
Jednotlivé státy a území měly svou tradici a historii, působily na ně nejrůznější vlivy sousedních či blízkých států.
Také jelikož je Itálie poloostrov s délkou od severu k jihu čítající více než 1000 km, jen stěží se dostávali lidé z jihu do kontaktu s lidmi ze severu. Každý mluvil vlastní řečí. Neexistovala žádná média z dnešního světa, noviny ani rozhlas, která by mluvila jednou "variantou", které by všichni rozuměli.
Podstatným faktorem je také povinná školní docházka. Ta byla v Itálii zavedena až po roce 1859, kdy v ostatní Evropě díky reformě Marie Terezie již fungovala povinná docházka od roku 1774.

Základní jazykové rozdělení Itálie
Italština patří mezi románské jazyky.
Na severu však najdeme vliv germánských jazyků - hlavně němčiny; na východě vliv jazyků slovanských - slovinština, chorvatština; na jihu pak najdeme vlivy dalších románských jazyků - francouzština, španělština; a kromě nich pak zejména na jihu vliv řečtiny, albánštiny a jazyků indo-árijských.

Toskánština
Za čistou základní a oficiální formu italštiny je považována obecně italština toskánská, regionu Toscana nacházejícího se na severozápadě poloostrova. Je to dáno historií. Hlavním sídlem vzdělanců byla vždy Florencie.
Nicméně pokud dnes přijedete do Toskánska, poznáte, že lidé zde nemluví až tak tou klasickou italštinou, kterou znáte ze školy. Specifickým znakem je vkládání hlásky "h" na začátek slov a někdy i do prostřed jako pomůcku při vyslovování. Příkladem může být slovo "casa" = dům. Obecně se toto slovo vyslovuje "káza". Potkáteli však Toskánce, vysloví toto slovo jako "háza".

Bookmark and Share
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama