Italština z hlediska rodilých mluvčí 2

20. srpna 2010 v 17:05 | ps |  Italština
Dialekty
Hlavně starší lidé mluví dialektem, protože to byl po většinu života jediný jazyk, který znali a používali. Klasické italštině rozumí, ale většinou ji nepoužívají. Mezi mladými je jen málo těch, kteří aktivně používají místní dialekt, nebo jím mluví dokonce převážnou část dne. Nejvíce se používá v domácnostech. Na úřadech, v obchodech a v televizi se s dialekty běžně nesetkáte. Poznáte pouze výslovnostní rozdíly.
I přesto obecně dialekty mizí. Se starší generací odchází většina mluvčích a pokud se mladí o dialekt aktivně nezajímají, nemají pod vlivem globalizace šanci udržet jej, či přenášet dokonce dál na své děti.
Až v posledních letech se objevují knihy a publikace věnované tématice dialektů, jejich původu či gramatice. Začínají dokonce vycházet i "italsko-dialektové" slovníky.
V souvislosti s politickou stranou Lega Nord se také hodně mluví o novém zavedení výuky dialektů ve školách. Podle nejnovějších požadavků by učitelé na základních školách by měli být schopni ovládat místní dialekt. Pro učitele to ovšem nebude vždy lehké, protože díky systému školství "pendlují" od severu k jihu kontinentu, pomalu každý rok učí někde jinde.
Jinak vychází také deníky či časopisy buď výhradně v dialektu, nebo aspoň v "dvojjazyčné" verzi. Nejvíce propagace je tradičně na severu, konkrétně v regionu Veneto. Tam má také Lega Nord nejvíce příznivců.

Gramotnost
Ještě dnes žije v Itálii na 2 miliony lidí ve věku 16-65 let, kteří neumí číst a psát.
Převážná část jich spadá do školních let před rokem 1964, proto situace padesátníků a šedesátníků je dodnes poměrně dramatická.
Průměrnou nebo vyšší gramotnost dodnes vykazuje pouze 20% obyvatel. Nejhorší situace je v Kampánii na jihu poloostrova. Tam dosahuje negramotnost 62%. "Nejlépe" je na tom Toskánsko, kde alespoň základní úroveň gramotnosti vykazuje 54%.

Bookmark and Share
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama