CTP

28. listopadu 2010 v 12:49 | ps |  Italština

CTP znamená ve zkratce Centro Territoriale Permanente.
Jedná se o síť státních center pro vzdělávání dospělých, které najdeme v každém větším italském městě. Mezi kurzy, které nabízí, jsou jak čistě jazykové kurzy, tak obecné vzdělávací kurzy.

Obecná výuka
V rámci pomoci nabízené cizím státním občanům, kteří přichází do Itálie za prací či z jiných důvodů, nabízí centa CTP mimojiné např. hodiny věnované prvnímu osvojování si nejen italštiny, ale vůbec abecedy, psaní a čtení. Je totiž stále dost lidí, kteří přijdou do Itálie bez základních alfabetických znalostí.
Dále nabízí CTP kurzy středoškolského učiva, v jejichž závěru mohou cizí státní příslušníci prokázat získané středoškolské vzdělání rovnocenné středoškolskému vzdělání italských občanů.

Jazykové kurzy
Klasické kurzy italštiny od úrovně začátečníků (A1), potřebné např. pro získání povolení k pobytu, až po úroveň C2, prokazující naprosté zvládnutí cizího jazyka a schopnost vést rozhovor a písemný projev na jakékoliv téma, i odborné, na vysoké úrovni. 
Kurzy zaměřené na získání mezinárodních zkoušek a certifikátů jako např. CELI a CIC.

Jelikož jsou CTP státními centry, jsou kurzy pro zájemce bezplatné, pouze za příspěvek na kopírovaný výukový materiál ve výši 10 až 15 €.

Na druhou stranu, díky tomu, že se jedná o státní instituce, potýkají se bohužel centra v současné době s finančními problémy způsobenými výrazným snížením státních dotací a fondů. Kurzy často nejsou vůbec otevírány.
Z vlastní zkušenosti mohu mluvit za centrum v Modeně. Modena je (podle českého systému) okresním městem se 185 tis. obyvateli, ve kterém sídlí univerzita s několika, dost významnými, fakultami (např. ekonomická, lékařská, filosofická). Je jedním z měst s nejvyšším procentem cizích státních občanů s trvalým pobytem na území města. Najdeme tu památky UNESCO. Patří do regionu Emilia-Romanga, jednoho z nejprůmyslovějších a ekonomicky nejstabilnějších regionů. Centrum zde funguje od roku 1997, a přesto nemůže od letošního roku nabídnout všechny kurzy, které nabízelo ještě například v loňském roce. Pokud se přihlásí dostatečný počet uchazečů, mohou maximálně zajistit konání zkoušky.
Nicméně, každému zájemci se snaží vyhovět, a tak alespoň doporučí literaturu ke studiu a na koho se obrátit, případně kdy, pro případ, že by se situace nějak změnila k lepšímu.

Kontakt na centrum CTP v Modeně:

CTP di MODENA
Viale Monte Kosica 76 (MO)
tel. 059 212808
fax 059 4396815
email:modena@retectpmo.it
Internetové stránky všech teritoriálních center provincie Modena zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama